Rozhodli jste se, že byste rádi vyzkoušeli mediaci, ale pořád je to pro vás velká neznámá? Co se bude vlastně dít a jaký očekávat průběh mediace? V následujících řádcích najdete stručný průchod procesem.

Jak začít

Obecně má mediace několik fází. Pokud máte o mediaci zájem, v prvním kroku kontaktujte vybraného mediátora a domluvte se na dalším postupu, termínu setkání. Tento krok můžete udělat po vlastní ose  a prostřednictvím mediátora druhou stranu k jednání přizvat (většinou mediátor stranu kontaktuje telefonicky). Druhou možností je, že si předem s druhou stranou odsouhlasíte, že mediace proběhne, a domluvíte se, kdo mediátora vybere a osloví.

Průběh samotné mediace

Jako zapsaná mediátorka se musím řídit Zákonem o mediaci.  I tak se ale průběh mediace může lišit mezi jednotlivými mediátory.  Já popíšu proces tak, jak ho mám nastavený ve své praxi. Po shodě všech stran na vhodném termínu setkání se uskuteční úvodní schůzka, kde Vám vysvětlím základní záležitosti týkající se mediace (vysvětlení mediace jako takové, role mediátora, principy mediace). Na této úvodní schůzce dostanete informaci o tom, že jako mediátor budu v rámci mediace  nestranná a neutrální a budu dodržovat mlčenlivost. Informuji Vás o tom, že mediace je dobrovolný proces a můžete ji kdykoliv ukončit. Na úvodní schůzce si také odsouhlasíme cenu za mediaci. To vše je shrnuto ve Smlouvě o provedení mediace, kterou strany podepisují dříve, než samotnou mediaci zahájíme. Po podpisu smlouvy můžeme  ihned přistoupit k mediaci.

V první části mediace zjišťuji a sbírám informace o daném problému/situaci. Obě strany dostávají vyvážený prostor pro svá vyjádření a popis situace ze svého pohledu. V této fázi je důležité nechat hovořící straně nerušený prostor k vyjádření, i když to někdy může být emočně hodně náročné. Postupně během průchodu mediací dojdeme ke specifikaci témat, která následně probíráme a řešíme dopodrobna. Dochází k vyjednávání jednotlivých bodů dohody. Pokud se podaří na všech bodech domluvit, přistoupíme k sepsání mediační dohody. V rámci dohody by měly být konkretizovány i tzv. pojistky. To znamená co se bude dít, když nastane situace XY? Jak se to bude řešit a v jakém časovém horizontu? Obecně platí, že čím je dohoda konkrétnější, tím je menší riziko budoucích neshod a třecích ploch. Dohodu podepisuje mediátor a všechny zúčastněné strany. Znění dohody tvoří samotné strany, ty jsou za ni zodpovědné. 

Časová náročnost

Časová náročnost mediace je velmi individuální záležitost. Jsou případy, kdy stranám stačí absolvovat jedno sezení (několikahodinové) a podaří se jim dospět k dohodě. Jsou ale i případy, které se na mediaci řeší týdny až měsíce. Vše se odvíjí od složitosti případu a potřeb zúčastněných stran. Na první mediační jednání počítejte s tím, že vám může zabrat zhruba tři hodiny času. Po tomto čase už můžete být docela vyčerpaní a vyplatí se mediaci pozastavit a pokračovat v dalším domluveném termínu. 

Situace, které v průběhu mediace mohou nastat:

  • Jedna ze stran se během jednání rozhodne, že už v mediace nechce pokračovat. Má na to plné právo, pokud postoj přetrvá, mediace končí.
  • Je velmi náročné se v jednání posunout, účastníci jsou emočně hodně vypjatí, nenechávají si prostor k vyjádření. V takovém případě se může pokračovat v odděleném jednání. Mediátor jedná s každou stranou zvlášť. 
  • Odešli jste s podepsanou Mediační dohodou, ale po nějakém čase jste zjistili, že vám v některých bodech dohoda nevyhovuje nebo vám tam něco chybí. Pak můžete opět navštívit mediátora a dohodu změnit nebo doplnit.
  •  Mediaci jste absolvovali, vyvinuli jste velké úsilí a projevili vůli k dohodě, ale ani tak se nepovedlo dohodu uzavřít. I tak mohou skončit některá jednání. Bohužel, jednou z nevýhod mediace je, že nemůže dopředu zaručit výsledek.

Věřím, že vám článek pomohl alespoň trochu objasnit, co se v rámci mediace vlastně bude dít. V případě, že stále váháte, zda je mediace pro váš případ vhodná nebo máte k procesu další dotazy, neváhejte mě kontaktovat.