Mediace je označována jako alternativa k soudnímu řízení. Jste-li v situaci, kdy zvažujete přistoupit k soudnímu řešení, zbystřete. Mediace může oproti soudu nabídnout nesporné výhody, které byste měli vzít v úvahu. Pojďme si ukázat hlavní rozdíly mezi soudním řízením a řešením prostřednictvím mediace. 

Kdy je mediace lepším řešením?

1. Když nám jde o zachování vztahu

Mediace přináší velké benefity v případě, kdy vznikl spor mezi Vámi a osobou, která je Vám blízká, se kterou byste rádi zachovali vztah i do budoucna nebo víte, že prostě s danou osobou v kontaktu budete muset zůstat, například s druhým rodičem svého dítěte. Úspěch mediace sice není stoprocentní, ale máte velkou šanci, že po hodinách strávených na mediaci, kdy jste vynaložili vy a pravděpodobně i druhá strana velké úsilí, dospějete k dohodě. A ta dohoda bude mít podobu, která vám vyhovuje a, světe div se, vyhovuje i druhé straně. Pročistí se mezi vámi vzduch a pravděpodobně nastane úleva na obou stranách. Nejde to však bez upřímné snahy a vůle obou stran.

2. Když nechceme, aby se spor táhl donekonečna

Pokud už máte nějakou zkušenost se soudem, možná je právě taková, že se váš spor vlekl měsíce až roky. Situace se liší dle krajů a okresů, ale průměrná délka občanskoprávního řízení u okresního soudu v roce 2022 byla 269 dní (data z Výroční statistické zprávy Ministerstva spravedlnosti ČR). U opatrovnických záležitostí to bylo v roce 2021 v průměru 174 dní (ČSÚ). To chce notnou dávku trpělivosti. A v některých případech i masochistického trýznění, kdy po celou dobu soudu dochází k neustálému otevírání oné nepříjemné  záležitosti. Setrvávat dlouhodobě v nejistotě při řešení konfliktních situací je velmi náročné. Ale člověk si v případě soudů musí počkat, než za tou záležitostí udělá tlustou čáru a bude mít vytoužený klid. 

Mediace může nabídnout alternativu, kdy s dohodou můžete odejít už za 3 hodiny vašeho čistého času. I to může nastat, ale na rovinu si řekněme, že většina případů potřebuje několik mediačních sezení, než se to dotáhne na finální dohodu. Vše se odvíjí od složitosti a komplexity problému a také od vůle se dohodnout.

3. Když nechceme utratit majlant

V souvislosti s předchozím bodem je nutné zmínit i finanční náročnost spojenou se soudním řízením. K nákladům za zastoupení advokátem je potřeba přičíst ještě soudní poplatky (více k nim se dočtete třeba v tomto článku), náklady za nařízené znalecké posudky či jiné úkony prováděné soudy. V případě neúspěšného soudního řízení se celkové náklady mohou navýšit i o náklady řízení protistrany. Služby mediátora také nejsou levnou záležitostí, obzvláště protáhne-li se mediace do několika jednání. I tak ale mediace stále vychází jako ekonomicky výhodnější řešení.

4. Když chceme mít budoucnost ve vlastních rukou

I soudce je jen člověk a i když jsme v dané věci přesvědčení o vlastní pravdě, soudce to může vidět jinak. Můžete se tak setkat s výsledkem, který pro vás není uspokojující. Ze soudního procesu odchází jedna strana jako poražená, druhá jako vítězná. Mediace nemá vítěze ani poražené, nehledá viníka. Ač celý proces vede mediátor, jeho průběh a konečná dohoda je v rukou účastníků mediace. Ti mají zodpovědnost za obsah dohody. Mediační dohoda je výsledkem jejich práce a úsilí. 

5. Když nám jde o diskrétnost

Soudní stání je veřejně přístupnou záležitostí. Výslechy, důkazy, informace, které u soudu zazní, to vše se otevřeně probírá před všemi lidmi v soudní síni. Mediace vám zajistí diskrétnost. Informace, které sdílíte s mediátorem zůstanou u něj. Mlčenlivost je jeden ze základních pilířů mediace.

6. Když oceníme neformální prostředí

Záležitosti, se kterými se chodí k mediátorovi jsou mnohdy komplikované a spojené se stresem a nervozitou. Dobrý mediátor dokáže navodit neformální uvolněnou atmosféru tak, aby obě strany mohly svou pozornost plně soustředit na řešený problém a nemusely řešit přednostně svůj stres. Kdykoliv během mediace je možné udělat přestávku, v případě potřeby lze jednání ukončit a pokračovat v jiném termínu. Říkáte si, že nelze mluvit o uvolněné a klidné atmosféře, když ve vás druhá strana vzbuzuje silné negativní emoce a vlastně si ani nedokážete představit, že budete sedět u jednoho stolu na společném jednání? I to se dá vyřešit. V těchto případech může mediátor přistoupit k oddělenému jednání, kdy hovoří s každou stranou zvlášť. Jednání se po určité době mohou spojit, ale k dohodě může dojít i v případě, kdy se strany u jednoho stolu vůbec nepotkají.

Co vám mediace nezaručí

Abychom tady populisticky na mediaci nepěli jen chválu, pojďme si říct, jaká jsou úskalí mediace. 

Mediace nemá zaručený výsledek. To, jestli se strany dohodnou, je nepředvídatelná věc. Vzhledem k dobrovolnosti mediace se může stát, že jedna ze stran jednání ukončí a nebude chtít již dále pokračovat. Může se také stát, že i když obě strany mají zájem na dohodě, na konkrétních bodech se nedohodnou. Obzvláště náročné je to v případě hodnotových sporů, kdy se hodnoty jednoho kříží s hodnotami druhého. Soud vám oproti tomu výsledek zaručí, i když si na něj musíte počkat. Stále ale mějte na paměti, že výsledek u soudu může být pro vás zcela nevyhovující.

Chcete-li vyřešit svůj spor, je na vás, jakou cestu k řešení si zvolíte. Je však dobré si říct, že mediace vám neupírá právo řešit nakonec situaci soudní cestou.