Pokud se nacházíte ve fázi, kdy začínáte řešit rozvod, zbystřete. Parlament chystá legislativní změny v rozvodovém procesu. Primárně je jejich cílem motivovat manžele k dohodě a k cestě nesporného rozvodu. Rozvodová novela slibuje zjednodušení procesu, menší zásah do soukromí a především – podporuje konstruktivní domluvu rozvádějícího se páru a do popředí dává zájmy dítěte. Pokud vše dopadne, zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Z pohledu mediátorky je to krok správným směrem, který přispívá k větší zodpovědnosti páru za svou vlastní situaci po rozpadu manželství a především podporuje fungování rodičů v rámci rodiny i po jejím rozpadu.
Co vše se změní na samotném rozvodovém řízení?
Novela se týká především smluvených rozvodů. Pokud se oběma budoucím ex-partnerům podaří se domluvit, rozvod bude mnohem snazší a rychlejší. Soud už nebude zjišťovat důvody rozpadu manželství a nebude pár zbytečně podrobovat výslechu. Už jen to může být velká motivace pro to zkusit najít společnou cestu k dohodě, aby i ta finální část manželství mohla skončit relativně hladce a důstojně. Propíraní “špinavého prádla” před soudem často vede k prohloubení konfliktu a to může mít špatný dopad na celou rodinu. Smluvený rozvod bude navíc dle novely podpořen nižším soudním poplatkem ve výši 2 000 Kč (oproti 5 000 Kč za sporný rozvod).
V rámci novely také dojde ke sloučení rozvodového a opatrovnického řízení. Pokud jsou v manželství děti, manželé už nebudou muset jít ke dvěma soudům, kdy časový odstup jednoho od druhého v současné době může být i několik měsíců. Rozvod se tak může výrazně zrychlit. Další změnou je zrušení podmínky, že rozvádějící se pár musí žít odděleně po dobu minimálně šesti měsíců. Nic takového už nebude třeba dokazovat. U soudu bude stačit písemná dohoda, v níž oba manželé souhlasí s rozvodem a shodnou se na trvalém a nezvratném rozpadu manželství. Případně by měla stačit shoda v průběhu jednání.
Když se v rozvodu řeší nezletilé děti..
I v případě smluveného rozvodu má být zachována podmínka schválení dohody manželů o úpravě poměrů nezletilého dítěte soudem. Jak už je ale psáno výše, řízení bude spojeno s rozvodovým řízením. Nově by se měla zrušit povinnost zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem (nyní je to tak, že kolizní opatrovník – většinou pracovník/pracovnice OSPODu – zastupuje u soudu zájmy dítěte). OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí) už tedy nebude muset do řízení vstupovat, nebude-li to vyžadovat situace. Dítě bude zastupováno oběma rodiči nebo podle jejich volby jedním z nich.
Střídavá, výlučná nebo společná péče? Tyto pojmy už nebudou aktuální
Novela počítá se zrušením rozlišování forem péče na péči společnou, střídavou a péči jednoho z rodičů. Dle ministerstva práce a sociálních věcí rozvod manželství nemá žádný vliv na rodičovskou odpovědnost. O dítě by i nadále měli pečovat oba rodiče. V tomto bodě jde především o jekési společensko-psychologické vnímání věci. Cílem je nastavit situaci tak, aby rozvádějící se manželé nevedli boj o dítě, ale aby si uvědomili, že i po rozvodu oba zůstávají rodiči se stejnými právy a povinnostmi.
Závěrem
Tato nová pravidla by měla motivovat rodiče k tomu, aby volili cestu smluveného rozvodu a pokusili se na záležitostech spojených s rozvodem domluvit. Eliminuje se tak zásah soudu a dalších složek do chodu rodiny, a tím i zátěž pro celou rodinu. V případě, že i přes snahu obou rodičů je náročné konkrétní domluvy dosáhnout, je to ten správný čas pro vyhledání mediátora, který páru pomůže společné řešení najít. Jak taková mediace probíhá se můžete dočíst v tomto článku. Váháte, zda jít cestou soudního rozvodu nebo cestou domluvy s pomocí mediátora? Zde přináším shrnutí, jaké výhody přináší zapojení mediátora do rozvodového procesu.